Számít az, hogy egy hifi hány wattos?

https://www.youtube.com/watch?v=CwxqChnFLbA&t=13s
Ebben a videóban is megpróbáltam kifejteni a választ. Nem lett annyira pontos és aprólékos a kifejtés, mint amire szerettem volna, de remélem, hogy segít megérteni: NEM a wattok a legfontosabbak.

Gyakran hallom azt, hogy az emberek úgy hivatkoznak egy hangfalra, hangrendszerre, hangtechnikai komponensre, hogy az X vagy Y wattos. Azt mondják sokan hogy „100 wattos hangfalam van” vagy „200 wattos erősítővel hajtom”. És azt gondolják, hogy ezeknek a számoknak jelentősége van. A többi embert pedig összezavarja ez az egész wattszámosdi. Megfelelő tájékozódás hiányában azt hiszik, hogy ez egy olyan adat, ami nagyon fontos, és ha egy erősítő és hangfal wattszáma nem egyezik, akkor a komponensek tönkre fognak menni.

A Rodeaudio.hu honlapon található egy cikk, ami nagyon jól kifejti, hogy miért nem kell a wattokat annyira komolyan venni. Ha egyszer és mindenkorra meg akarod érteni a technikai hátteret, akkor csekkold az előbb belinkelt cikket!

Paul McGowan, a PS Audio alapító elnöke is kifejtette már tanulságos magyarázatait a wattokkal kapcsolatban. És nagyon örülök neki, hogy elmagyarázta, mert sokan azt hiszik, hogy minél több wattos egy hangfal, annál jobban szól:

Bocsi, de ez csak angol nyelven nézhető.

És ha már ennyire csámcsogok a témán, hadd füzzek hozzá még valamit: a hangfalaknál a „wattos” kifejezés kissé helytelen. Sokan a passzív (tehát külön erősítővel hajtható) hangfalnál is azt mondják, hogy X wattos, de valójában a wattszám nem a teljesítményt, hanem a terhelhetőséget jelöli. Aktív (tehát beépített erősítővel rendelkező) hangfal esetében pedig a beépített erősítő teljesítményére utal. Valójában azonban a wattszámokon kívül más tényezők is közrejátszanak abban, hogy a hangfal/hangrendszer végeredményül:

  • Mennyire tud nagy hangnyomásszintet kelteni
  • Mennyire magas érzékenységű (azaz mennyire könnyen/nehezen hajtható)
  • Mennyire szól jól

Mindezzel csak annyit szerettem volna jelezni, hogy a zenei élményt és a „teljesítményt” nem lehet egyetlen számmal kifejezni. Mint ahogy egy ember teljesítőképességét sem lehet egyetlen számmal osztályozni, hiszen sokféle területen produkálhatunk különböző szintű eredményeket. És nem csak egy eredménytől függ az, hogy valami jó vagy rossz, hanem az eredmények összességétől. Köszönöm, ha elolvastad mai agymenésemet!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük