Jótanácsok hifi rendszer építéshez

Elhatároztad, hogy szeretnél otthon jó minőségben zenét hallgatni. Szuper! Viszont ha körülnézel a piacon, akkor iszonyatos túlkínálattal találkozhatsz a pár tízezer forintostól a milliós kategóriáig. Hogyan lehetsz biztos abban, hogy a neked való, hozzád illő, saját igényeidnek legjobban megfelelő hifi rendszert választod végül? Ha szeretnél megfontoltan dönteni, akkor olvass tovább, mert most megosztom veled az elmúlt 10 évben szerzett tapasztalataimat. Ha nincsen rá időd, hogy végigolvasd a rizsámat, akkor most 20 pontban összefoglalom a lényeget.

  1. Ha hifi rendszert építesz, akkor első körben a hangfalra koncentrálj. Egy jó hifi építés során ez a legfontosabb lépés (Ha pedig nincsen pénzed jó hangfalra, akkor vegyél inkább fül/fejhallgatót)
  2. Ha megengedhetsz magadnak egy zenehallgatós szobát (vagy a nappalit/dolgozót átalakíthatod hogy zenehallgatásra alkalmassá váljon), akkor mielőtt elköltenél egy vagyont a további csecsebecsékre, hívj egy akusztikai szakembert, aki rendbe teszi a szobádat.
  3. Ha nincsen pénzed akusztikai szakemberre, akkor tedd jobbá a szobaakusztikádat DIY módszerekkel. A lényeg, hogy foglalkozz a szobád akusztikájával, érdemes!
  4. Ügyelj az ideális hangfal elhelyezésre és ülőpozícióra, távolságokra
  5. A hangfal és a készülékek alja ne érjen közvetlenül a padlóhoz, bútorokhoz. Használj rezgéscsillapító alátéteket. Jobb lesz tőlük a hang.
  6. MINDEGYIK kábel minősége számít. Sajnálom, de így van, és kész.
  7. Az erősítőt lehetőség szerint próbáld ki a saját hangfaladdal, mielőtt megveszed.
  8. A hetedik pont érvényes a kábelezésre, lejátszókra, kiegészítőkre is.
  9. Ha zeneforrást keresel, akkor felejtsd el a YouTube-ot és a Spotify-t. Nagy felbontású zenét hallgass. Próbáld csak ki ugyanazt a zenét 96/24 felbontásban, majd utána Spotify-ról streamelve! Én szóltam.
  10. Ha számítógépről hallgatsz zenét, akkor szerezz egy jó lejátszó szoftvert (pl. PC-re JRiver, Mac-re Audirvana stb.).
  11. Olyan terméket válassz, ami NEKED tetszik. Nem a hifi szakértő barátodnak, vagy a bolti eladónak. Elvégre legtöbbet TE fogod használni. Ettől függetlenül oszd meg a hozzáértő személyekkel, hogy mire vágysz, úgy jobban megértik az igényeidet!
  12. Ha egy kicsit utána jársz, akkor rengeteg márkát találsz. Érdemes néhányat kipróbálni bemutatótermekben, mielőtt az elsőre lecsapsz. 
  13. Hosszú távon gondolkozz. Egy jó hifi 10-20 évig is teszi a dolgát. Sajnos mint a legtöbb hobbi, a hifi is drága, de ezek többnyire tartós, hosszú élettartamú cuccok. Van olyan ismerősöm, aki 30 éves, jól működő készülékekből épített hifi rendszert. Olyat vegyél, amit utána meg is tartasz. Dunát lehet rekeszteni a használt hifi cuccokkal. Ha megunod a sajátodat, akkor többnyire csak töredékáron tudod eladni.
  14. Ha nincs pénzed újra, akkor nem bűn használtat venni. Vannak tisztességes eladók, akik megkímélt hifi cuccokat árulnak. Azért óvatosan, a használt cuccokkal, e-bay-es vásárlásokkal stb., a 7. pont itt is érvényes!
  15. Egy tisztességes hangfalhoz tisztességes erősítő is fog kelleni. Általában a jó erősítők újonnan hasonló összegbe kerülnek, mint a velük harmonizáló hangfal(pár).
  16. A wattszámok közel sem olyan fontosak. Ne vessz el az adatokban. A füledben bízz.
  17. DIY személyeknek: építhetsz is saját hifit, ha jó füled, mérnöki vénád és kézügyességed is van. Saját felelősségre bármit. Talán olcsóbb út, nem lehetetlen, csak piszkosul időigényes.
  18. Rakjál össze egy referencia számlistát, 2-3 zeneszámból, amiket jól ismersz. Ezt érdemes használni, ha elmész hangfalat vásárolni, vagy csak le akarsz valami újat tesztelni a rendszeredben.
  19. Ha bekötöd az áramot, legyen rendben a fázis.
  20. Ha megtaláltad azt a hangzást, amit eddig kerestél, akkor ülj le, tölts magadnak egy pohárral és élvezd a zenét!

Ezek voltak a jótanácsaim röviden. Most pedig jöjjön kicsit bővebb magyarázat és a sztorik! A mai blogbejegyzést azért írtam, hogy összegezni azokat a számomra fontosnak vélt gondolatokat, amelyek kialakultak bennem az Annex Hangcenter, később a Házimozi Stúdió majd a KáCsa Audió alkalmazottjaként és az AV-Online magazin szerkesztőjeként. Nem tudom megszámolni, hogy hány vevővel beszélgettem, leveleztem, hány kommentre válaszoltam már. Egy idő után azt vettem észre, hogy bizonyos kérdések visszatérnek. Egyértelműen kiderült, hogy a témában kevésbé jártas személyek sokszor ugyanarra a kérdésre keresnek választ. Most ezeket a bizonyos „leggyakoribb kérdéseket” fogom megválaszolni.

Ami viszont fontos: mint olyan sok minden az életben, ez relatív. Nem létezik olyan autó, kávé, hifi rendszer stb., ami MINDENKINEK jó.  Teljesen rendben van, ha számodra egy párezer forintos Bluetooth hangszóró elegendő hangélményt nyújt. És azt is megértem, ha a 300 000 Ft-os polcsugárzóidból hiányzik valami. Ugyanakkor nem kell mindig a legdrágábbat megcélozni. Érthető, ha a költségeid korlátozottak. Valami lehet jó párezer forintért, és lehet „jó” százezres vagy milliós összegért is. Mindannyian kicsit más ízlésűek vagyunk. Valószínűleg a Te igényeid máshol vannak, mint az én igényeim. Bárhol is tarts ezen az úton, valójában bőven elég, ha tudod, hogy TE mit akarsz elérni. De ha még mindig úgy érzed, hogy a hifi biznisz egy nagy kupleráj és eltévedtél, akkor nyugodtan olvass tovább. 🙂 Mindjárt lesz fény az alagút végén.

  1. Sztereó hangrendszer = minőségi zenehallgatás

A zenehallgatásnak rengeteg módja van. Elképzelhető, hogy mondjuk a barátaiddal kártyázol. A vonaton utazol. Vagy az íróasztalodnál tanulsz. Vagy a munkahelyeden ülsz és jó lenne egy kis agyserkentő muzsika. Vagy épp rossz napod van, és szeretnél kicsit feldobódni. Vagy egy őrületes házibuliba csöppentél. És még sorolhatnám. Szinte minden szituációban lehet zenét hallgatni, legyen az takarítás, favágás (igen, én már favágás közben is hallgattam zenét) vagy egy romantikus vacsora. Ebben a blogbejegyzésben a klasszikus, ún. sztereó hangrendszerekkel foglalkozunk. Azokra a készülékekre gondolok, amiket általában letesznek a nappali/háló/dolgozó stb. sarkában, összekötnek egymással, aztán évekre vagy évtizedekre úgy felejtik. Néha bekapcsolják, felhangosítják, és jön belőle a zene. Olyan ez tényleg, mintha kávégépről beszélnénk, csak nem koffeint, hanem hanghullámokat biztosít a tulajdonosának.

2. Minőségi kategóriák

Mint bármi másban, a hifiben is különböző minőségi kategóriák vannak. Én például a minőségi zenehallgatást egy pár Creative Gigaworks T20 számítógépes hangfallal kezdtem. És imádtam. Aztán amikor elkezdtem az Annexban dolgozni, akkor rájöttem, hogy a zene lehet sokkal tágasabb, élőbb, magával ragadóbb. A hifiben ha nem is egyértelmű jelölésekkel, de igenis létezik belépő, közép és felső kategória. Mint az autók világában, itt is különböző szintű élményben lehet részed. Vannak megfizethető, és mégis élvezettel vezethető autók, ennek megfelelően vannak megfizethető és mégis kellemes hangot nyújtó hangsugárzók, erősítők. Ezek azonban többnyire „csak” szépen szólnak. A szép nem egyenlő a valóságossal. A drágább hangrendszerek azért kerülnek magasabb összegbe, mert valóságosabb módon játsszák le azt az eltárolt jelet, ami a hanglemezen vagy nagy digitális hangfájlban tárolva van. Mi számít felső kategóriának? Erre a kérdésre nehéz válaszolni. Magyar viszonylatban sokaknak már egy 100 000 Ft/pár hangfal is felső kategóriásnak számít. Nekem mondjuk egy Bowers & Wilkins 800 D3 jelenti a felső kategóriát. Akárhogy is, az igazi felső kategóriás hangfal holografikus módon, mélységgel, nyitottsággal, finoman árnyalt dinamikával és tolakodás nélküli, mégis jól kivehető textúrával jeleníti meg a zenét.

3. Figyelmesség

Ha türelmesen és odafigyeléssel viszonyulsz saját hifi rendszered építéséhez, akkor biztos, hogy nem fogsz hibázni. Kérd ki nyugodtan a szakértők véleményét. Abszolút rajtad és a pénztárcádon múlik, hogy mennyire mélyen, milyen távlatokig szeretnél elmerülni a zene világában. Ez egy meditatív állapot, egy kaland, utazás. De mégis miből lehet érezni azt, hogy „ez a rendszer nekem tökéletes” vagy „igen, ennél jobb nekem nem kell”? Lesz egy pont az életedben, amikor eljutsz ide. Egy „aha” élmény ez, amikor hátradőlsz, és úgy érzed, hogy a zene hiánytalanul megjelenik előtted és semmilyen hiányérzet nem marad benned. Ekkor lesz teljesen kész a rendszered.

Remélem, hogy valamelyest segített a mai bejegyzésem. Lehetne még hosszasan ecsetelni a hifi rendszer építés alapelveit, fontos lépéseit. Ha van kérdésed a témában, akkor nyugodtan írj kommentet ehhez a bejegyzéshez, vagy dobj nekem egy e-mailt. Hülye kérdés nincsen, maximum nem tudok majd Neked válaszolni. További szép napot, kösz hogy benéztél!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük