My first review :)

Fülben marad, az fix! – Skullcandy FIX fülhallgató teszt

Ha beteszed, ki nem veszed, az is fix....
Nem falazok, az is fix...

Az extrém kinézetű fülesek készítésében jártas amerikai gyártó újabb aprósággal bővítette egyébként is tarka fülhallgató kínálatát – az új modell rendhagyó módon FIX névre hallgat. Kíváncsian vártuk, hogy megérkezzen szerkesztőségünkbe az apróság… várakozásunk végéhez ért, lássuk hát a tesztet!

Korábbi tapasztalatainkat figyelembe véve kijelenthetjük, hogy a Skullcandy fül-és fejhallgatók pozitív véleményt váltottak ki, dögös kinézetükkel és nem kevésbé dögös hangzásukkal – más kérdés, hogy az általunk kipróbált termékek mennyire (vagy mennyire nem) ütötték meg azt a mércét, melytől már a hangminőség megszállottjai is elismerősen hümmögnek. Ez az összkép körvonalazódik tovább, ahogy magam előtt tartom a Skullcandy FIX fülhallgató dobozát. A jövevény csomagolására nem lehet panasz, impozáns, mágneszáras fedelű papírdobozkában nyugszik. Fedelét felnyitva elénk tárul egy domború ’FIX” felirat, kapásból szembetűnhet az X betűbe csimpaszkodó fülhallgató. Dekoratív elhelyezése mellett ez által kapunk célzást a termék legérdekesebb funkciójára: a már közismert, hallójáratba illeszkedő kivitel mellett érdekes, horgony-szerű vájatot képeztek a FIX belső oldalán, a gyártó szerint ennek köszönhetően fog stabilan, „fixen” fülünkbe kapaszkodni a termék, szóval még keményebb sportok sem foszthatnak meg a zenehallatás örömétől. No de, lépjünk túl az ígéreteken, nézzük a tényeket!

Amint sikerült kioperálnom igényes csomagjából a fekete csöppséget (létezik még ezüst és piros színben is), kissé furcsállva állapítottam meg, hogy a kábelek nem gumírozott, hanem hétköznapi műanyag borítást kaptak. Ez számomra nem esztétikai probléma, csupán felmerül a kérdés, vajon mindenki szeretné-e, hogy a FIX zsinórja, mondjuk, egy téli séta alkalmával megmerevedjen? Ez a megoldás sérülékenyebbé teszi a belső vezetéket és mikor előhalásszuk a védőtokból, még elügyeskedhetünk vele egy darabig, míg sikerül teljesen kisimítani. Most viszont nincs tél és a gyártó szerint fagyálló a vezeték, még ha gumírozott társainál nem is rugalmasabb. A csinos Skullcandy máris hallgatásra készen áll, illetve mégsem, mert a fülhallgatóra helyezett szilikon párna alig fér a hallójáratomba – pánikra semmi ok, szerencsére mellékeltek még egy, kisebb méretű párnát is a FIX mellé. Akik nem szimpatizálnak a mostanában „in-ear” néven emlegetett megoldáshoz, azoknak megjegyezném, hogy a FIX kapható normál, ún. Buds kivitelben is – a Buds esetében persze jelentős mértékben csökkenni fog a zajszigetelés. Egyébként örömmel leltem rá a meggyőző kivitelű, igen defenzív védőtokra, ezen is ott díszelgett a krómozott koponya logó. Akkor szóljon hát!

A 10 mm-es meghajtó egységek kitesznek magukért, elég ütős mélyeket kapunk valamennyi muzsikánál. Úgy egyórás használat után sem éreztem, hogy szilikon gyűrűi törnék a fülem, ráadásul az érdemi „FIX funkció” is úgy tűnt, hiteles – futás, edzés közben is stabilan, bebiztosítva szólt a zene, próbáltam kicsit erősebben, lefelé húzogatva kifogni rajta, de nem sikerült – oldalirányból próbálva persze egyből kiugrottak, bár ilyenfajta hétköznapi esetet nehezen tudok elképzelni. A headset üzemelésével sem volt gond, így mondhatnánk, hogy a termékkel minden rendben volt, csak az nem lenne teljesen igaz.

Több zenei műfaj kipróbálása után egyre inkább arra a következtetésre jutottam, hogy a FIX közel sem mindenevő. Erőteljesen, kellő masszívsággal szólaltatta meg a modern, elektronikus muzsikákat – pl. David Guetta, T-Pain, vagy továbbmegyek, esetleg Drum and Bass vagy Dubstep felvételeknél sem volt gond. A Pendulum – Sounds of Life c. számnál úgy éreztem, menten táncra perdülök, ahhoz elég energiát és dinamizmust nyújtott a kis Skullcandy. Viszont amint akusztikus zenére, vagy bármilyen komplexebb összetételű hanganyag lejátszására került sor, nem volt olyan élvezetes a végeredmény. Tulajdonképpen az ütős mélyek mellett élénk, érezhetően színezett magas hangokat hallottam, ezekhez képest túlságosan a háttérbe szorult jó pár részlet a középtartományból – a progresszív daraboknál ez nyílván kevésbé zavaró, de az alapjáraton kellemes, Diana Krall vagy Sting számoknál előfordult, hogy nem volt kedvem tovább hallgatni őket, annyira zavart a FIX hangkaraktere. Egyes könnyűzenei felvételeknél a lábdob elnyomta a gitárpengetéseket, így fémhúros hangszereknél csak zörgést lehetett hallani, a meglehetősen domináns basszusok mellett. Az is előfordult, hogy előbukkant némi részletezettség, csak éppen sokkal erősebben, mint kellett volna, emiatt irreálissá vált a hallgatnivaló összetétele – az apró neszek maradjanak csak a háttérben! Ha kevésbé ércesen hallom az énekhangokat, és kevesebb részletet nyomnak el a basszusok, nem panaszkodnék ennyit. Valahogy úgy éreztem, hogy a korábbi, népszerű modellek ismeretében, no meg egy ilyen árral rendelkező modelltől valahogy többet vártam volna.

Mindent összevetve a Skullcandy FIX nem lenne rossz fülhallgató – ha a fejlesztők kicsit tovább optimalizálják a megszólalásmódot és nem csak a basszusokra meg a vagány megjelenésre fektetnek hangsúlyt, utóbbira tényleg egy rossz szavam se lehet. Elsősorban azoknak ajánlanám ezt a terméket, akik számára nélkülözhetetlen a sportolás közbeni zenehallgatás – bár elfogultság nélkül kijelenthetem, ugyanezt a hangzást (csak éppen a „FIX technológia és headset” nélkül) akár feleekkora összegből is el lehet érni, azonos komfort mellett. Szóval, kicsit csalódottan tettem vissza a csinos fülhallgatót abba a mágneszáras, igényesnek kialakított dobozkába. Hogy nem ez az eddigi legjobban sikerült Skullcandy füles, amit kipróbáltunk, az is FIX.

Bari

Forrás: www.av-online.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Security Code: