
Egész úton hazafalé azon gondolkodám

Két nap alatt kétszáz megtekintéssel büszkélkedhet a B&W P3 fejhallgató bemutató videója. A képi világhoz semmi közöm, viszont mivel nem hétköznapi termékről van szó, gondoltam, Tom Dunmore marketing dumáját lefordítom magyarra, és átszinkronizálom a reklámot, házilag. Az eredmény egész jó lett, ahhoz képest, hogy a gépem zúgását és Fanni gépelését eleinte még hallottam a monitor fülesből. Persze ha állítunk egy kicsit a hangerőn, be tudjuk szabályozni, hogy csak a karakterisztikának (ami jelen eseteben bab-alakú) megfelelő tartományban halljuk a beszédet. Felvételhez egy shock mount nélküli Audio-Technica AT2020 mikrofon, és egy M-Audio Fast Track MKII USB-s interfész volt segítségemre. A mikrofont egy teljesen hétköznapi állványra helyeztem, használtam popfiltert is, máskülönben elég viccesen, puffogva hallatszottak volna egyes mássalhangzók. A mikrofon és interfész közti összekötést egy viszonylag jó minőségű, Neutrik csatlakozófejes Klotz XLR kábellel valósítottam meg, a három méteres, szerelt zsinór került kb. 6 ezer forintba került. Aszonták hogy ha vigyázok rá, 30 év múlva is kábel marad, majd kiderül :-). A hangsávot Magix Music Maker 12 szoftverrel rögzítettem, nem kell kiröhögni, régi PC-m van és nem fut rajta a Pro Tools. Ez majd valamikor változni fog. Helyenként kivágtam a felesleges lélegzetvételeket, pontosabban csak le lettek halkítva, apró vágásokat kellett csinálni a nagy orrú bácsi beszédénél is. Akik ismernek, velem együtt jót nevettek a szakértő erősen orbánviktorosra sikerült hangszínén, akik nem ismernek, talán nem állapították meg egyből, hogy őt is én szinkronizáltam :-). Ez van, amikor senki se hajlandó segíteni, brühühühü, de legalább megoldottam.
Amit mindenképp javaslok mindenkinek (bár a rutinosak ezt nyilván tudják), felvétel előtt érdemes meginni egy bő pohár vizet, az voltaképp “megolajozza” a hangszálakat. Nekem legalábbis kellett a dolog, a három deci víz előtt Louis Armstrong voltam a végső anyaghoz képest. A hangsávot és a videót Power Director 10-zel konvertáltam le, a csatornák minősége 172 kbps, azért nem használtam nagyobb értéket, mert YouTube-nál igazából ez is elegendő. Majd az éneksávokat, amiket komolyabb forrásról vissza lehet hallgatni, azokat fogom lossless-ben rögzíteni. Amikor az orros bácsi beszél, oda tettem gépileg egy kis akusztikát, a legtöbb hangfalon csak halványan érezni, tehát bevált. Különösen akkor érezni a különbséget, ha közvetlenül előtte meghallgatjátok az egyik előző felvételt. Itt még az MB3K mikrofonnal, popfilter nélkül dolgoztam.
Sok vállalkozó azt hiszi, hogy a weboldal készítés informatikai feladat. Azonban ezt gondolni pont olyan, mintha azt feltételezni, hogy egy könyv megírása nyomdai munka. A könyv fizikai elkészítése nyomdai tevékenység, de ami benne van, az írói, szerkesztői tevékenység. A weboldal készítés alapja a programozás, de a vállalkozás részére ez üzleti feladatot jelent.
Az eddigi hangalámondásaimat és énekfelvételeimet egy Audio-Technica MB3K dinamikus énekmikrofonnal rögzítettem. Az se volt rossz, de most, hogy kondenzátoros mikrofonra váltottam, enyhén átrendeződött a hangrögzítésről kialakult szemléletem. Mondhatni, ég és föld.
Sok-sok évmilliárdnyinak tűnő idő után végre valahára újra, teljes értékűen üzemel a blogom! 🙂 Ez mit tesz a gyakorlatban?
1. Újabb postolási vihar!
2. Rengeteg új tartalooom!
3. ÚJRA LEHET KOMMENTÁLNI!
4. És még rengeteg pozitívum van, melyek leírásával nem fáradozom, inkább nyomom az elmúlt hónap legfontosabb eseményeit! 😀