Jamo C 603 hangfal teszt

Jamo C 603
Jamo C 603

Csaknem egy teljes éve használom a Jamo C 603 állványos hangsugárzót. Úgy döntöttem, leírom a róla kialakult véleményemet, tapasztalataimat, mert tudom, hogy a Jamo hangfalakról, különösen itt Magyarországon csak nagyon kevés az igazi, hiteles vélemény, amit igazi felhasználók fogalmaznak róluk, igazi meghallgatás után. Ezt a cikket főleg azoknak ajánlom, akik 100.000 Ft/pár árkategóriában szeretnének hozzájutni egy nagyon könnyen hajtható, kimondottan élő, hangszeres zenék hallgatására tervezett hangdobozhoz. A teljes cikk itt, a blogomon elolvasható. Klikkelj a lenti „Folytatás” feliratra az olvasáshoz!

40 évnyi akusztikai fejlesztéssel a háta mögött nem mondanám, hogy kiforratlan márka a Jamo. Mégis, a Concert 8, Concert 11, és a Reference R 909 modellek óta úgy tűnik, nem erőlködik, hogy az igazi felső kategóriában ékeskedjen. Persze ez annyira nem is baj, mivel a high-end, akár tetszik, akár nem, de nem tartozik a Jamo kulcsszavai közé. Ez a cég főleg a középkategóriában számít kiváló vételnek, a remek ár-érték arány és az ehhez társuló, sok esetben kellemes hangzás miatt. Mi sem mutatja ezt jobban, mint a Jamo Concert 600 sorozat, amely már 2006 óta van piacon. Egy pillanat… 2006? 2013-at írunk, ez nem valami tévedés, hogy hét évig fusson egy termék, anélkül, hogy a legapróbb módosítást végeznék rajta? Bizony, bizony, a Jamo C 600-asok már igen régóta vannak gyártásban. A hosszú futamidőnek két okat lehet: Talán a Klipsch lusta módosítani a jó öreg szérián. Vagy nem lusta, hanem egyszerűen nem meri átalakítani az egyszerű, kecses megjelenésű dobozok családját, mivel azok szépen eldöcögnek változások nélkül. Az is lehet, hogy ez a két tényező egyaránt közrejátszik. De ez most szerintem nem fontos, ideje rátérni a lényegre.

Mit tartalmaz a karton?
A Jamo C 603 a dán márka erős középkategóriájának megtestesítője. Mit is kapunk százezer forintért? Egy Hungarocellel bélelt kartoncsomagolást, melyben viszonylag jól védve, fóliákba csomagolva ücsörög a két kis hangfal, jellegzetesen Jamós, lefelé szűkülő előlapi selyemmel. Amire érdemes figyelni; a termék mellé jár külön tasakban nyolc darab borsónyi méretű, vaskos gumi alátét. Ezeket kibontás után azonnal biggyesszük a dobozok aljára, mivel a gumitappancsok meggátolják a kabinet csúszkálását, kopását, és a nemkívánatos rezgéseket is egész jó hatásfokkal elnyelik. Persze egészen más a helyzet, hogy ha hangfalállványt használunk. A Jamo C 603 alja csupasz, nincsen rajta külön csavarmenet, tehát gyárilag nem lehet rárögzíteni semmilyen tartóidomra, de ez annyira nem is baj. Ha kimondott hifi állványra szeretnénk tenni, akkor magát állványt lássuk el kisebb méretű szilikon tappancsokkal, melyek gondosan megtartják a cirka kilenc kilós dobozokat. A saját C 603-asom is állványon tartózkodik, egy B&W STAV 24 típuson, de láttam már olyan esetet, hogy könyvespolcra, vagy falra szerelték – mindezen megoldások közül egyértelműen az állványt tudom javasolni, ha a hangminőség a legfontosabb.

Hogyan kell elhelyezni a szobában?
A Jamo C 603 hátsó reflexes doboz, tehát érdemes a faltól kicsit távolabb elhelyezni, különben a vártnál erősebb basszusokat kapunk. A reflexnyílás alatt kifogástalan minőségű, banándugó kompatibilis terminál van, kadmiumozott bevonatú. Ebbe a terminálba befűzhető sima és dupla eres kábel is, én simával hajtom, de lehet, hogy valamikor kipróbálom valamilyen bi-wire megoldással. Nagyon jól jártam a Real TDC-300 hangfalzsinórral, amit egyébként az Annex hoz be Magyarországra. Ha dupla vezetéket akarunk bekötni, akkor el kell távolítani a terminálokat összekötő, vékony áthidaló lemezt. Maga a Jamo C 603 egyébként nem annyira kicsi, sőt, egy kisebb számítógépes asztalon el se fér. Kb. ötször akkora doboza van, mint az eddig használt Creative Gigaworks T20 aktív hangszóróimnak. Hifi hangsugárzóról beszélünk, ergo az élethű és egybefüggő sztereó hangszínpadhoz érdemes betartani az ideális hallgatói távolságot. Magyarul, a hangfalakat enyhén fordítsd magad felé, legyenek legalább 2 méter távolságra egymástól és egyenlő szárú háromszöget zárjanak be veled. Egyébként a csomagolásban találtam is egy kis füzetet, ami ugyanezt ábrák segítségével írja le, illetve ha később kiegészítenénk a rendszert centerrel, háttérrel, arra is van javaslat, magyarázat. A Jamo  C 603 üvegszálas hangszórói megfelelő szórással dolgoznak és nagyobb távolságból sem torzítanak, köszönhetően a nagy membránoknak, ezért az se tragédia, ha távolabb vannak a fülünktől, mondjuk 5-8 méternyire. Én jelenleg sajnos nem tudom őket megfelelően elhelyezni; most a franciaágy végénél vannak, nincsen centerem, így néha hiányolom a középről érkező hangokat. Éppen ezért fontos az ideális hallgatói távolság. Majd ha lesz egy jó tágas nappalim. Na mindegy, szóval azért így is elég jól szólnak, csak nem tudom őket kellően kihajtani, 15 m2 kevés nekik.

Mekkora szobába való?
Ezt nehéz egyértelműen megmondani. Ideális esetben akár 30-40 négyzetmétert is szépen betölt. Az biztos, hogy az én 15 m2-es szobámban sok. Az, hogy „sok”, kétféleképpen értendő. Először is, mivel kicsi a szoba és a falak üresek, többször is volt olyan, hogy (főleg filmnézés közben) túl sok basszust hallottam – persze ez a rossz elhelyezés is okozza. Szerencsére, ha sok is a mély hang, legalább kellemes és nem puffog. Hallgattam ezt a hangfalat már 50 nm-es térben is és ott is tetszett, szóval maradjunk annyiban hogy akár nagyobb szobákba is ajánlott, viszont a helyiség akusztikája nagyon fontos. Szerintem 15 négyzetméterre bőségesen elég a kisebbik, C 601-es típus. A másik ok, amiért jelenleg nem tudom kihasználni ezt a hangfalat, a vártnál sokkal nagyobb teljesítménye. Eddig kétszer tekertem úgy igazán fel a hangerőt és valósággal megvadultak a dobozok, úgy szóltak, mint ha álló frontokat hallanék. Persze sajnos a szomszéd rögtön ránk parancsolt hogy halkítsuk le a zenét. A vén hárpia bezzeg minden nap hozzánk eregeti a büdös cigarettafüstöt. Na mindegy. Szóval a Jamo C 603-nak nem csak kedvező szoba akusztika kell, hanem jó vastag, könyvespolccal, függönnyel, vagy falvédővel bevont falak is.

Milyen erősítővel érdemes hajtani?
Örök téma. A Jamo C 603 ugyan egyáltalán nem audiofil kategória, mégis ahány erősítőt rákötöttem, mindig másképpen szólt. Nekem legjobban Audio Block, Rotel és Pioneer integrált sztereó erősítőkkel tetszett. Onkyo-val is nagyon szépen szól, igaz, az olcsóbb Onkyo integráltakkal (pl. 9155) egy kicsit hatásvadász, nemesített bulihangfal lesz belőle, szóval azért igényli a tiszta hangzású vasat. Pl. a Rotel RA-10, ami nemrég került piacra, megdöbbentően kiélezi a C 603 pozitívumait. Egy ilyen hangsugárzónál óhatatlanul számításba kell venni azt is, hogy a pár árával megegyező összegért egy plusz elektronika is kelleni fog, ha tényleg a maximumot szeretnénk kihozni belőle. Hallgattam NAD-dal is, tetszett, bár szerintem a NAD néha kicsit puhán szól, de kétségkívül szórakoztató és dinamikus. Tapasztalataim alapján Japán és Angol erősítőkből érdemes válogatni, de 2×100 Wattnál semmiképp sem kell nagyobb teljesítményű vas.

Anyaghasználat, megépítettség.
Ahogy az írás elején is említettem, ez az a kategória, amiben a Jamo igyekszik kiegyensúlyozott teljesítményt produkálni. A C 603 doboza igen masszív, kemény és tömör MDF lapokból van összerakva, a bevonat felvitele (esetemben sötét alma) nem mesteri minőségű, mivel az előlapon halványan látszanak az illesztések, viszont a fóliabevonat nagyon finom tapintású és szépen játszik a fénnyel, számottevő megmunkálási hibákat nem láttam. A kabinet belsejét 50%-ban hangelnyelő szivaccsal burkolják, így küszöbölik ki az állóhullámok, torzulások létrejöttét. Az üvegszálból szőtt mély-közép hangszóró ismerős lehet a C 800-as sorozatból. Ez ugyanolyan eljárással készül, fém fáziskúppal, öntött vas kosárral, csak maga a fáziskúp (a kis puskalövedék alakú kiállás a hangszóró közepén) kicsit keskenyebb, mint a Concert 800-asoknál. A magas sugárzó egy selyem textil dóm, műanyag hullámvezetőbe ültették be – a hullámvezető a magas frekvenciás hangok szétszóródását segíti. Ha vannak otthon gyerekek, netalán kíváncsi laikusok, akkor soha nem szabad levenni az előlapi védőlemezt, mert sokan valamilyen agyba kódolt, infantilis parancsnak köszönhetően azonnal benyomják a magassugárzót. Pedig grill nélkül is csinos ez a hangfal, a méhkaptár mintázatú hangszórók hi-tech megjelenést kölcsönöznek, és amint ráesik a napfény, a tweeter borostyánsárga fényben pompázik. A tetőlapi műanyag díszelem kár, hogy nem eltávolítható, mert a grill nélkül valahogy nem illik oda – legalábbis a sötét alma verziónál, a feketénél nem ennyire zavaró. Ettől függetlenül ez a hangfalacska kész bútordarabnak is felfogható. Persze a külső csak másodlagos tulajdonság, a hangminőség fontosabb.

Hangminőség
Néha szoktam kölcsönkapni erősítőket kipróbálásra, ennek köszönhetően nagyon sok vassal ki tudtam próbálni a Jamo C 603-at. Hajtottam Onkyo, NAD és Rotel erősítővel, kötöttem Yamaha sztereóra, Audio Block elektronikára, most éppen egy YBA DESIGN szériás elektronikával hajtom, de az imént felsoroltak közül nekem a Rotel erősítővel (Rotel RA-11) tetszett a legjobban. Ez a hangfal igényli a nyers, tiszta és őszinte elektronikát. Nem baj, ha az erősítő karaktere túl steril, mert a Jamo picit szépít a hidegségen.

Jamo C 603 állványos hangsugárzó. Ilyet használok, nagyon szeretem!
Jamo C 603 állványos hangsugárzó. Ilyet használok, nagyon szeretem!

Kicsit érthetőbben vázolva, a Jamo C 603 nem tökéletesen őszinte. A magas tartományban vannak leheletnyi, alig észrevehető hiányosságok, amiket ő ravaszul elfed. Valahogy úgy csinálja, hogy ne érezzük hiányosnak, amit előad. Így aztán olyan érzésünk van, mint ha valóban élő zenét hallgatnánk, de a zenét valamilyen erő kellemessé, „jólesővé” transzformálná. És ez a valami a Jamo dobozkája személyesen. A középtartomány szerintem nagyon jól kontrollált, jó ötlet volt az üvegszálas membrán. Az énekhangok nagyon élethűek, tényleg olyan, mint ha középen előttem állna az énekesnő, és a többi hangszer is bátran szól, nincsenek számottevő torzulások, nem nyomja el az egyik hang a másikat. Mostanában sokat hallgatok hangszeres Jazz zenét és a Jamo C 600-as széria főleg erre van kihegyezve, sok zongora, sok szaxofon, sok dob és sok ének kell neki, akkor fogjuk igazán élvezni, amit tud. Persze a „kényeztető” karakternek árnyoldala is van: a részletek nem lépnek ki úgy a hafngalból, nem pattan a dobhártyánkban az a fém gitárhúr, amit mondjuk egy B&W hangfal jobb térábrázolással, nagyobb felbontással pendít meg. Ettől függetlenül a hang, amit ez a kis dán doboz produkál, kimondottan hifis és zenei. A magas tartomány precizitása, ugyanakkor finomkodó jellege még nagyon jól fog jönni, amikor mondjuk filmet, koncertvideót nézünk vagy számítógépes játékkal játszunk. Én speciel utálom, amikor filmet nézek és nem bírok a valós cselekményre figyelni a fülmetsző, hangi részletektől. Pl.: Batman, Sötét Lovag – Felemelkedés. Remélem olvasóm is látta már. A film elején kinyitják a repülőgép ajtaját, hogy kidobják a zsoldosokat. Egy nagyon őszinte magas sugárzóval olyan érzésünk van, mint ha ott ülnénk és azt hallgatnánk, hogy annak a bizonyos fém ajtónak milyen hangja van a kilincs pattanásától a kivágódásig! A Jamo textil magas sugárzója tudomásunkra adja hogy az ajtót kinyitották, de nem „vág pofon” minket a fém csattanása, hanem az üvegszálas mélyközép még odanyom egy kis finom basszust, hogy érezzük, ez kivágódó ajtó komoly mennyiségű levegőt ereszt be. És közben kristály tisztán, nem túl harsányan beszélnek a szereplők, minden szavukat pontosan érteni lehet – persze ez részben a hangmérnök érdeme. A Jamo C 603-ban van lendület, van tisztaság, van hitelesség, de sok esetben kellemessé akarja tenni a zenehallgatást. Sok esetben kicsit szépít, a harsány amplitúdókat kicsit visszafogja – én speciel ezért szeretem, mert mióta használom, még sosem szólt kellemetlenül és olyan testes hangja van, hogy egyes álló dobozokkal is versenybe kelhetne. Vannak nála jobbak, de azok a hangsugárzók sokkal többe kerülnek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük